Szachy w przedszkolu

,,Nauczcie dzieci grać w szachy a o ich przyszłość możecie być spokojni”

- Paul Morphy

Nauka gry w szachy stwarza nieograniczone możliwości wykazania inicjatywy i fantazji. Rozwijając wyobraźnię, pamięć, zdolność abstrakcyjnego, logicznego myślenia kształtuje cechy charakteru nieodzowne do osiągnięcia zwycięstwa na szachownicy,  jak i w życiu.

Szachy wyrabiają umiejętność panowania nad sobą, wytrwałość, przezorność, odwagę, poczucie odpowiedzialności za własne decyzje. Uczą prostej prawdy, że własne zdanie
i ocena nie zawsze są słuszne i prawdziwe. Uczą więc myśleć obiektywnie i nie lekceważyć żadnego przeciwnika. Szachy wdrażają do stosowania w życiu zasady „fair play”. Rozwijają inteligencję i zdolności twórcze.

Efekty widać już we wczesnej edukacji dziecka. Objawia się to umiejętnością koncentracji nad zagadnieniem, łatwością zapamiętania szczegółów czy szybkością w dotarciu do prawidłowego rozwiązania problemu. Widzimy więc, że szachy to nie tylko wyrafinowana rozrywka intelektualna, ale także ogromna inwestycja w umysły naszych dzieci.

Szachy w przedszkolu
to program skierowany do dzieci w wieku 4-6 lat. Program został stworzony przez Klub Szachowy Polonia Wrocław, który jest przeznaczony dla placówek oświatowych. Partnerem Klubu jest MDK Fabryczna Wrocław, oraz Dolnośląski Związek Szachowy.  Zajęcia odbywają się w czwartki, prowadzi pani Paulina Cagara.

Pani Paulina Cagara
jest mistrzynią krajową i wielokrotną finalistką mistrzostw Polski juniorów. W ciągu swojej kariery szachowej brała udział w wielu turniejach zarówno w Polsce, jak i za granicą. Jest złotą medalistką mistrzostw Polski juniorów w 2002 roku oraz wielokrotną medalistką Akademickich Mistrzostw Polski. Od 2006 roku prowadzi zajęcia szachowe dla przedszkolaków. Posiada uprawnienia do nauczania gry w szachy nadane przez Polski Związek Szachowy. Pracowała także w sztabie organizacyjnym Indywidualnych Mistrzostw Europy, które w 2013 roku odbyły się w Legnicy.